14 ball - 14tka

1. Cieľ hry: Hra 14/1 je hlásená. Hráč musí nahlasovať guľu a jamku. Za každú správne umiestnenú guľu dostane hráč 1 bod a smie hrať dovtedy, kým sa mu darí umiestňovať gule, alebo kým nespraví faul. Hráč môže umiestniť do jamiek 14 gúľ, ale skôr ako umiestni 15. guľu, postaví sa nový trojuholník bez prednej gule (na vrchole). Hráč sa potom pokúsi umiestniť 15. guľu tak, aby pritom narušil rozostavené gule a mohol pokračovať v hre. Ten, kto ako prvý získa predpísaný počet bodov - vyhráva zápas (obvykle 125 na veľkých turnajoch alebo ľubovolný nižší počet).

2. Hráči: Dvaja hráči, alebo dve družstvá.

3. Používané gule: Štandardná sada farebných gúľ č. 1 až 15 plus jedna biela.

4. Rozostavenie gúľ: Gule sa rozostavujú trojuholníkom, predná leží na zadnom bode, jednotka je v pravom zadnom a päťka v ľavom zadnom rohu toho, kto gule rozostavuje. Ostatné sa môžu uložiť rôzne a musia sa navzájom dotýkať.

Pravidlo 4. sa neuplatňuje v ďalšom rozostavovaní trojuholníka.

5. Bodovanie: Každá správne umiestnená guľa do jamky znamená pre hráča 1 bod.

6. Rozrazenie: Rozrážajúci hráč musí buď nahlásiť guľu a jamku a túto do jamky zahrať, alebo bielu a 2 farebné gule zahrať na mantinel. Ak sa toto hráčovi nepodarí, poruší tým podmienky správneho rozrazenia. Za každé takéto porušenie dostane mínus 2 body ako trest. Potom má protihráč možnosť pozíciu gúľ prijať, alebo dať gule znova rozostaviť a hráčovi nechať rozrazenie zopakovať. Táto možnosť trvá tak dlho, kým sa hráčovi nepodarí rozraziť správne, alebo kým protihráč pozíciu neprijme. Do trojfaulového trestu sa porušenie podmienok rozrazenia neráta. Ak hráčovi pri správnom rozrazení padne biela do jamky, je to faul a dostáva mínus 1 bod. Tento faul sa do trojfaulového trestu ráta. Súper má možnosť vylepšenia pozície bielej v záhlaví a farebné zostávajú v pozícii.

Hra 14/1 je jediná, pri ktorej sa musí biela pri rozrazení dotknúť mantinelu (ak sa pred rozrazením nenahlási a neumiestni guľa do jamky). Teoreticky je možné, aby hráč porušil podmienky správneho rozrazenia aj 5-krát za sebou a štartoval by s mínus 10 bodmi. Biela sa musí dotknúť mantinelu po karamboláži s farebnou guľou.

Pravidlá hry.

7.1. Správne umiestnená guľa do jamky oprávňuje hráča k tomu, aby pokračoval vo svojom nábehu. Hráč môže hrať na ktorúkoľvek guľu, ale túto musí nahlásiť. Nemusí uvádzať žiadne podrobnosti ako kombinácie, mantinely atď. (všetko z toho je dovolené). Každá navyše umiestnená guľa pri inak správnom údere, sa ráta ako ďalší bod. Pri každom údere sa musí biela dotknúť farebnej a potom musí táto spadnúť do jamky, alebo po karamboláži sa musí niektorá guľa dotknúť mantinelu. Ak nie je splnená ani jedna z týchto podmienok, je to faul.

7.2. Ak farebná guľa nespí na mantineli, ale je vo vzdialenosti menšej ako jej priemer (podľa potreby určí rozhodca), smie hráč na túto guľu zahrať úder istoty iba 2-krát s využitím výhradne tohto mantinelu. Ak to hráč urobil, považuje sa táto guľa v treťom údere ako spiaca na mantineli a použijú sa požiadavky pre spiacu guľu podľa Všeobecných pravidiel. (Poznámka: ak sa hráč dopustí faulu pri údere bezprostredne pred alebo po zahraní takejto gule, potom je povinný dodržať pravidlo pre spiacu guľu, ak hrá na túto guľu. Tak isto, ak sa dopustí dvoch po sebe idúcich faulov, musí okamžite dodržať pravidlo pre spiacu guľu. Keď takýto hráč poruší pravidlo pre spiacu guľu, je to považované akoby sa dopustil tretieho náväzného faulu a je mu odrátaný jeden bod takisto aj po jednom bode za každý predošlý faul. Potom sa všetkých 15 gúľ postaví do trojuholníka a hráč, ktorý sa dopustil priestupku, vykoná otváracie rozrazenie ako na začiatku zápasu).

V zmysle tohto pravidla je takáto istota ”roll up”. Tento roll up bol zahraný ak:

1. sa biela guľa nedotkne žiadneho mantinelu,

2. sa farebná od mantinelu, pri ktorom ležala neodrazí viac, ako o priemer gule a nedotkne sa žiadneho iného mantinelu,

3. sa žiadna iná farebná nedotkne mantinelu, pri ktorom neležala tesne.

Roll up sa do trojfaulovému trestu ráta. Nie je to ale faul. Tri takéto údery na istotu znamenajú pre hráča odrátanie 15-tich bodov. Predpokladom je však to, že sa 3-krát za sebou zahrá týmto úderom na rovnakú guľu. Kombinácie roll up a faulov sa k trojfaulovému trestu rátajú a ak hráč zahrá tretí faul alebo roll up, odráta sa mu 15 bodov.

7.3. Keď sa umiestni 14.-ta guľa do jamky, zápas sa preruší, ostatných 14 gúľ sa rozostaví do trojuholníka, pričom miesto na zadnom bode ostane voľné. Hráč potom pokračuje tak, že sa snaží umiestniť 15. guľu do jamky (breakball) a pritom naraziť bielou do trojuholníka, čím sa naruší tak, že hráč môže pokračovať v hre. Nemusí však hrať na 15. guľu, môže si vybrať hociktorú inú.

7.4. Hráč môže z taktických dôvodov zahrať istotu. Úderom na istotu ukončí hráč svoj nábeh. Istotou umiestnené gule sa nerátajú a znova sa vrátia do hry na zadný bod.

7.5. Hráč nesmie žiadnu guľu chytať, alebo jej inak brániť (nesmie držať ruku ani v jamke). Ak to spraví, odráta sa mu 1 plus 15 bodov. Hráč, ktorý je potom na rade, môže:

· akceptovať polohu gúľ nachádzajúcich sa na stole a vylepšiť si pozíciu bielej v záhlaví, alebo

· dať znova rozostaviť gule a dať protihráčovi rozraziť trojuholník ako na začiatku zápasu.

7.6. Ak 15. guľa alebo biela bránia rozostaveniu trojuholníka spustenému priamo dole do pozície na rozostavovanie trojuholníka - viď príloha.

7.7. Ak má hráč vylepšenie pozície bielej v záhlaví a všetky farebné gule sa nachádzajú v záhlaví, položí sa na zadný bod tá guľa, ktorá bola najbližšie k hranici záhlavia. Ak ležia 2 farebné v rovnakej vzdialenosti od hranice záhlavia, môže si hráč vybrať, ktorú guľu chce na zadný bod.

8. Nesprávne umiestnené gule: Všetky nesprávne umiestnené gule do jamiek sa znova položia na stôl, čo nie je dôvodom k trestu.

9. Farebné gule vyskočené zo stola: Toto je faul. Každá zo stola vyskočená guľa sa znova položí do hry ihneď potom, ako sú ostatné v pokoji.

10. Biela spadne, alebo vyskočí zo stola: Hráč, ktorý je potom na rade si môže vylepšiť pozíciu bielej v záhlaví, pokiaľ využitie pravidiel 7.2., 7.5. a 12. nevedie k odlišným postupom.

11. Tresty za fauly: Za každý faul sa odráta 1 bod, okrem ťažších trestov za úmyselné fauly (bod 7.5.) a tri za sebou idúce fauly (bod 12.). Hráč, ktorý je potom na rade, musí akceptovať pozíciu bielej, okrem prípadu, keď spadla do jamky, alebo vyskočila zo stola, alebo bol vykonaný tretí faul za sebou.

Faulom umiestnené gule do jamiek sa nerátajú.

12. Trojfaulový trest: Ak sa hráč dopustí faulu, odráta sa mu 1 bod a zapíše sa mu faul do záznamu. Hráč na tomto faule ostáva až do jeho ďalšieho úderu, kedy faul môže odstrániť tak, že zahrá správny úder. Keď sa tak nestane, stráca druhý bod a zapíše sa mu druhý faul s označením „po dvoch fauloch“. Ak hráč urobí aj tretí faul za sebou, odpočíta sa mu 15 bodov. Dopustenie sa tretieho faulu automaticky ruší predchádzajúce záznamy o fauloch. Gule sa znova rozostavujú a previnilý hráč musí rozrážať ako na začiatku zápasu.

Troch po sebe idúcich faulov sa musí hráč dopustiť v naväzujúcich striedaniach úderov, nie iba v náväzných nábehoch. Napr. keď hráč končí nábeh 6 s faulom, postaví sa ku stolu v nábehu 7 a fauluje (je „po dvoch fauloch“) a potom začne nábeh 8 správne umiestnenou guľou do jamky, po ktorej zahrá faul, nedopustil sa trojfaulového trestu, aj keď vznikli fauly v 3 naväzujúcich nábehoch. Akonáhle umiestnil guľu pri zahájení nábehu č. 8, vyčistil dva fauly. Bude však samozrejme „po faule“, keď bude hrať prvý úder v nábehu 9.

13. Bodovanie: Odpočítavanie bodov môže mať za následok záporný stav (je teda možné, aby hra skončila aj 125 : -2). Ak hráč spraví faul, odráta sa mu 1 bod z bodov, ktoré mal pred úderom. Faulom umiestnené gule sa vracajú do hry a nebodujú sa.