Všeobecné pravidlá poolových hier

Tieto všeobecné pravidlá sa vzťahujú na všetky pool biliardové hry, iba ak je v ich špeciálnych pravidlách uvedené inak.

1. Stôl, gule, výbava: Všetky v týchto pravidlách popísané hry sú vytvorené pre stoly, gule a výbavu, ktorá zodpovedá požiadavkám predpísaných v BCA Equipment Specifikations.

2. Rozostavenie gúľ: Pri rozostavení gúľ sa musí použiť trojuholník. Predná guľa musí ležať na zadnom bode. Všetky ostatné musia ležať za prvou guľou a musia sa navzájom dotýkať.

3. Úder do bielej gule: Správny úder vyžaduje, aby bola biela guľa zasiahnutá iba špičkou tága. Keď nie je táto podmienka splnená - je to faul. Akýkoľvek dotyk kostice s bielou guľou je faul.

4. Neumiestnenie gule do jamky: Ak sa hráčovi nepodarí správnym úderom umiestniť guľu do jamky, končí svoju sériu a ku stolu ide súper.

To isté platí, ak sa nahlásená guľa umiestni do nesprávnej jamky, alebo ak sa umiestni farebná do jamky, keď hrá hráč istotu (hra č. 8 a 14/1). Hráč ide od stola aj vtedy, ak neumiestni žiadnu guľu do jamky a nezahrá faul.

5. Rozohra o rozstrel: Rozohra sa používa na určenie, ktorý hráč má právo vykonať rozstrel. Obaja hráči by mali použiť gule rovnakej veľkosti a hmotnosti (najlepšie 2 biele). Pri rozohre si hráč môže umiestniť guľu kdekoľvek v záhlaví, odohrať ju smerom k zadnému mantinelu; jeden na pravej a druhý na ľavej polovici stola. Ten hráč, ktorému guľa zastane bližšie k prednému mantinelu vyhráva rozohru. Hraná guľa sa musí dotknúť zadného mantinelu. Dotyk gule predného mantinelu nie je podstatný. Rozohra je automaticky prehratá ak:

1. guľa vybehne z polovice hráča;

2. sa guľa nedotkne zadného mantinelu;

3. sa guľa umiestni do jamky;

4. guľa vyskočí zo stola;

5. sa guľa dotkne pozdĺžneho mantinelu;

6. sa guľa dotkne predného mantinelu viac, ako jeden krát;

7. guľa zastane v rohovej jamke tak, že sa nedá zahrať rovnobežne s predným mantinelom.

Ak sa obaja hráči dopustia takejto chyby, alebo ak rozhodca nemôže rozhodnúť o tom, ktorá guľa je bližšie k prednému mantinelu, je rozohra neplatná a opakuje sa.

Spravidla by mal súper vykonať úder predtým, ako sa guľa prvého hráča dotkne zadného mantinelu. V každom prípade by mal rozhodca dávať pozor, aby sa žiadny z hráčov nesnažil získať výhodu tým, že naťahuje úder. Pozor: guľa v rozohre sa nesmie odohrať z hranice záhlavia.

6. Otvárací rozstrel: Rozstrel sa určí rozohrou, alebo žrebom. (Procedúra rozohry je požadovaná pri turnajoch a iných formálnych súťažiach). Hráč, ktorý vyhrá rozohru alebo žreb má možnosť rozstrelu, alebo jeho prenechanie súperovi.

7. Biela guľa pri rozrazení: Pri rozrazení si môže hráč umiestniť bielu guľu hocikde v záhlaví. Farebné gule sú rozostavené v súlade so špecifickými pravidlami hry. Hra sa považuje za otvorenú, pokiaľ bola biela guľa zasiahnutá špičkou tága a prekročila hranicu záhlavia.

8. Odklon bielej pri rozstrele: Každý odklon alebo zastavenie bielej pri rozrazení sa hodnotí ako faul, pokiaľ sa to stane po opustení záhlavia a skôr ako zasiahne rozostavené farebné gule. Protihráč si môže v tomto prípade vylepšiť pozíciu bielej v záhlaví, alebo nechať hrať zo záhlavia previnilého hráča (výnimka hra č. 9, bod 1.3.). Hráč musí byť varovaný, že druhý takýto prípad počas zápasu znamená prehru zápasu (viď pravidlo 28.).

9. Vylepšenie pozície bielej v záhlaví: Táto situácia sa vyskytuje v určitých hrách, kde je predpísaný rozstrel, alebo kde sa trestá umiestnenie bielej do jamky vylepšením pozície bielej kdekoľvek v záhlaví. Potom súper môže hrať hociktorú farebnú guľu, pokiaľ táto leží svojím ťažiskom na hranici záhlavia, alebo za ním v hracom poli. Nesmie zahrať na guľu, ktorej ťažisko sa nachádza v záhlaví, iba ak biela najskôr opustila záhlavie a potom sa od mantinelu vrátila nazad a trafí tam ležiacu farebnú guľu. Ťažisko gule (zjednodušene ten bod, ktorý sa dotýka hracej plochy) určuje, či sa guľa nachádza, alebo nenachádza v záhlaví. Ak prichádzajúci hráč z nepozornosti umiestni bielu guľu mimo záhlavia, rozhodca alebo súper musia informovať hráča na strku o nesprávnom umiestnení bielej gule skôr, než vykoná úder. Ak súper takto hráča na strku neupozornil pred úderom, je úder pokladaný za správny. Pokiaľ je hráč na strku upozornený na nesprávne postavenie, musí bielu guľu premiestniť. Keď hráč jasne umiestni bielu mimo záhlavie a zahrá bielu guľu, je to faul, ak to rozhodca alebo súper ohlási. Ak sa rozohráva z ruky v záhlaví, nie je biela guľa v hre pokiaľ hráč nezahrá bielu cez hranicu záhlavia úderom špičky tága. Bielou sa v záhlaví môže pohybovať rukou, tágom a pod. Akonáhle je biela guľa podľa horeuvedenej definície v hre, nemôže ju hráč viac ovplyvňovať, inak je to faul.

Biela je v hre aj vtedy, akonáhle sa s ňou trafí farebná guľa, ktorá ležala mimo záhlavia, aj keď sa biela do záhlavia vrátila, alebo ho vôbec neopustila. Biela sa pred opustením záhlavia nesmie dotknúť mantinelu (viď bod 38.).

10. Gule umiestnené do jamiek: Guľa sa hodnotí ako umiestnená do jamky, ak sa správnym úderom odohrá a spadne do jamky a tam aj zostane (guľa, ktorá prepadne košíkom na podlahu nie je pokladaná za guľu, ktorá nezostala v jamke). Guľa, ktorá z jamky vyskočí na stôl sa nepovažuje za umiestnenú.

Guľa, ktorá vyskočí z inej jamky ako z tej, do ktorej bola odohraná, sa považuje za umiestnenú do jamky.

11. Poloha gule: Poloha gule sa určuje podľa toho, kde sa nachádza jej ťažisko.

12. Noha na podlahe: Ak hráč odohrá guľu a nemá pritom minimálne jednu nohu na zemi - je to faul. Obutie musí byť normálne vo vzťahu k veľkosti, forme a druhu oblečenia.

Visiaca šnúrka z topánky iste nie je dostatočným dotykom. Pevný kontakt so zemou obutou nohou je v okamihu úderu potrebný.

13. Úder s guľami v pohybe: Ak sa farebné gule alebo biela pohybujú a hráč v tom momente zahrá, je to faul (točiaca sa guľa je tiež v pohybe).

14. Ukončenie úderu: Úder nie je ukončený (preto sa zatiaľ neráta), kým nie sú všetky gule v pokoji (točiaca sa guľa je tiež v pohybe).

15. Definícia hranice záhlavia: Záhlavie neobsahuje hranicu záhlavia. Preto sa smie hrať aj na takú guľu, ktorá sa svojím ťažiskom nachádza na hranici záhlavia, pokiaľ špecifické pravidlá hry vyžadujú, že hráč musí hrať na guľu za hranicou záhlavia. Práve preto sa môže biela, pokiaľ sa v záhlaví umiestňuje, položiť len pred hranicu záhlavia, nie na ňu.

16. Všeobecné pravidlá, všetky fauly: Aj keď sa trestanie faulov mení z jedného druhu hry k druhému, platí nasledovné pre všetky fauly:

1. hráč hru ukončí;

2. pri faule počas úderu sa úder pokladá za chybný a žiadne gule sa nerátajú v prospech hráča;

3. gule umiestnené faulom sa rozostavujú znova len vtedy, ak to vyžaduje pravidlo pre konkrétnu hru.

17. Nesprávny dotyk na farebnú guľu: Ak sa biela guľa dotkne ako prvej nesprávnej farebnej gule, je to faul. Odohranie bielej gule od farebnej sa ako zásah neráta (keď spia).

Takéto odohranie znamená, že sa biela odohrá pod min. uhlom 90 stupňov od farebnej.

18. Správny úder: Hráč musí odohrať bielu na správnu farebnú guľu a potom sa musí:

1. farebná guľa umiestniť do jamky, alebo

2. biela alebo nejaká farebná guľa dotknúť mantinelu, iba ak to špeciálne pravidlo upravuje inak (push out).

Ak tieto podmienky nie sú splnené - je to faul.

19. Umiestnenie bielej gule do jamky: Ak sa biela po údere umiestni do jamky, je to faul. Keď sa biela dotkne farebnej gule, ktorá bola už v jamke (ak je jamka plná) - je to faul.

Ak sa biela odohrá do prázdnej jamky a sama sa opäť vráti na stôl - nie je to faul.

20. Fauly spôsobené dotknutím sa gúľ: Ak sa hráč dotkne gúľ nachádzajúcich sa v hre, niečím iným okrem špičky tága (telom, odevom, kriedou, pomocným tágom, kosticou a pod.), je to faul pokiaľ je zápas riadený rozhodcom. Každá farebná guľa posunutá takýmto faulom musí byť čo najpresnejšie vrátená do pôvodnej polohy rozhodcom.

21. Fauly počas vylepšovania pozície: Dotknutie sa farebnej gule počas vylepšovania pozície bielej gule je faul.

22. Fauly prestrčením: Ak sa biela dotýka hranej farebnej gule, môže hráč v smere tejto farebnej zahrať len vtedy, ak ide o správny úder. Keď sa tágo dotkne bielej viackrát, alebo ak má biela kontakt s tágom ešte v čase, kedy biela zasiahne farebnú guľu - je to faul (viď bod 2.20., ako sa tento druh úderu posudzuje). Ak sa v blízkosti vyskytuje ešte tretia guľa, malo by sa postupovať opatrne tak, aby nedošlo k faulu podľa prvého dielu tohto pravidla.

Ak biela leží tesne (spí) vedľa viacerých gúľ, je dovolené zahrať na tesne ležiacu (spiacu) guľu z boku. Úder v smere týchto gúľ je zásadne faul. Úder na jedinú tesne ležiacu guľu pri bielej je dovolený. Pre určovanie tesne ležiacich gúľ platí pravidlo 2.20.

23. Fauly posúvaním: Keď sa špička tága dotýka bielej dlhšie ako to zodpovedá úderu, je to faul.

24. Fauly vyplývajúce zo zodpovednosti hráča: Hráč je zodpovedný za kriedu, pomocné tágo, brúsku tága a ostatné predmety, ktoré si prinesie a používa pri stole. Ak napr. zhodí nástavec z pomocného tága, alebo mu spadne krieda, previní sa faulom, keď sa takýto predmet dotkne hociktorej gule v hre (prípadne len bielej gule, ak nie je pri stole rozhodca).

25. Nesprávne podvihnutie bielej: Za faul sa pokladá, ak hráč zasiahne bielu guľu pod jej stredom a zámerne spôsobí, že guľa vyskočí nad plochu stola v snahe preskočiť prekážajúcu farebnú. Takýto skok môže príležitostne nastať nechtiac a takéto skoky nie sú pokladané za fauly. Môže tiež ísť o fauly v dôsledku kontaktu iných častí tága s guľou behom úderu.

26. Skoky: Ak to špeciálnym pravidlom nie je upravené inak, je skákanie podvihnutým tágom povolené. Akékoľvek skĺznutie tága po bielej je faul.

Skok je vtedy správny, ak sa zahrá s viditeľne podvihnutým tágom nad stred bielej gule a nevznikli žiadne iné dôvody pre faul.

27. Gule vyskočené zo stola: Gule, ktoré zastanú mimo hracej plochy (na mantineli, hrane stola, na zemi) sa posudzujú ako gule vyskočené zo stola. Gule, ktoré vyskočia z hracej plochy na mantinel a sami sa vrátia nazad a ničoho sa pritom nedotknú, čo k stolu nepatrí sa neposudzujú ako vyskočené zo stola. Stôl pozostáva z dielov, ktoré sú k nemu pevne pripojené (gule, ktoré sa dotkli pri výskoku napr. lampy alebo kriedy, sa posudzujú ako z hracej plochy vyskočené, aj keď sa na stôl vrátia). Vo všetkých druhoch hier je faul, ak nejaká guľa vyskočí zo stola. Všetky farebné gule, ktoré zo stola vyskočili, sa znova rozostavia (okrem hry č.8 a 9), avšak až vtedy, keď ostatné gule zastanú. Pre navrátenie vyskočenej bielej do hry pozri pravidlá pre jednotlivé druhy hier.

28. Tresty za úmyselné fauly: Bielej gule sa hráč nesmie dotknúť ničím iným, ako špičkou tága. Takýto kontakt sa podľa pravidla 20. posudzuje ako faul a rozhodca môže, ak je presvedčený, že takýto dotyk bol zámerný, hráča jeden krát v zápase varovať, že druhý takýto zámerný dotyk behom tohto zápasu znamená stratu zápasu. Keď dôjde k druhému porušeniu, musí byť zápas ukončený v neprospech previnilého hráča.

29. Hranica jedného faulu: Keď to špeciálne pravidlo nepredpisuje inak, je hráčovi vymeraný iba jeden faul v jednom nábehu. Ak môže byť použitých viac trestov, je použitý trest s najvyššou sadzbou.

30. Gule, ktoré sa samé pohybujú: Ak sa guľa na mieste otáča, alebo sa iným spôsobom pohybuje, zostane táto guľa v pozícii, ktorú týmto pohybom obdrží a hra pokračuje. Guľa, ktorá leží v blízkosti jamky a sama od seba do nej spadne potom, čo ležala pokojne najmenej 5 sekúnd, vráti sa naspäť na miesto, z ktorého spadla. Ak farebná guľa sama od seba spadne do jamky počas odohrania bielej hráčom jej smerom tak, že ju hráč z tohto dôvodu nemohol trafiť, postavia sa obe gule do svojej pôvodnej polohy a hráč úder znova opakuje. Ostatné farebné, ktoré sa pri tomto údere pohli sa tiež vrátia do pôvodnej polohy skôr, ako sa vykoná nový úder.

Tento prípad sa posudzuje ako vonkajší vplyv (viď komentár k bodu 2.18.).

31. Navrátenie gúľ do hry: Ak si to špeciálne pravidlá vyžadujú, vrátia sa potrebné gule po skončení úderu na návratovú čiaru. Keď sa jedná o jednu guľu, vráti sa na zadný bod. Keď sa jedná o viac gúľ, vracajú sa na návratovú čiaru v číselnom poradí - prvá na zadný bod a ostatné za ňou smerom k zadnému mantinelu. Ak nie je návratová čiara voľná, potom sa tieto gule vracajú na myslené predĺženie návratovej čiary medzi stredný a zadný bod, čo najbližšie k zadnému bodu. Farebná sa na návratovú čiaru ukladá čo najtesnejšie k zadnému bodu bez premiestňovania prekážajúcich gúľ. Vrátené gule by sa mali umiestňovať čo najbližšie k sebe alebo uspať (podľa úsudku rozhodcu) s prekážajúcimi guľami, s výnimkou keď prekážajúca je biela. Gule umiestňované voči bielej budú umiestnené čo najbližšie, nie však uspané.

32. Zaseknuté gule: Ak sa dve alebo viac gúľ zaseknú v ústí jamky tak, že jedna alebo viac ich visí vo vzduchu, potom musí rozhodca polohu gúľ pozrieť zhora. Každá guľa, ktorá podľa jeho mienky spadá priamo do otvoru, sa počíta za umiestnenú a každá, ktorá by skončila na hracej ploche je v hre. Gule sa potom rozostavia podľa názoru rozhodcu a hra pokračuje podľa príslušných pravidiel.

33. Dodatočne umiestnená guľa: Ak hráč uskutoční správny úder započítaný do hodnotenia, pri ktorom spadne 1 alebo viac gúľ okrem nahlásenej, potom sa tieto dodatočne umiestnené farebné počítajú podľa pravidiel práve prebiehajúcej hry.

34. Vonkajšie rušenie: Ak sa v priebehu hry nezúčastnená tretia osoba dotkne gúľ, alebo narazí do hráča tak, že sa tým priamo ovplyvní hra, potom sa gule ihneď po vyrušení položia čo najlepšie do pôvodnej polohy, hra pokračuje ďalej, ako keby k situácii nedošlo. Pri hre s rozhodcom premiestni pohnuté gule rozhodca. Toto pravidlo sa vzťahuje i na rušenie v dôsledku ”vyššej moci”, ako je napr.: zemetrasenie, víchrica, pád lampy, výpadok elektrického prúdu a pod. Ak sa gule nedajú vrátiť do pôvodnej polohy, potom sa hra zaháji opäť, pričom začína ten, kto ju pôvodne začal. Toto pravidlo sa nevzťahuje na hru 14/1. Súčasná hra sa preruší a postaví sa úplne nový trojuholník. Je potrebné naplniť všetky požiadavky otvorenia hry (hráči opäť rozohrávajú alebo žrebujú). Započítavanie bodov pokračuje s tým výsledkom, aký bol v čase rušenia.

35. Právo rozstrelu: V zápase, ktorý sa skladá z krátkych hier začínajúcich rozstrelom, víťaz predchádzajúcej hry vykoná rozstrel nasledujúcej. Pred každým turnajom môže vedenie turnaja vyhlásiť nasledovné možnosti:

1. hráči rozstreľujú striedavo,

2. právo rozstrelu má ten, kto predchádzajúcu hru prehral,

3. právo rozstrelu má ten hráč, ktorý má menej bodov.

Právo rozstrelu môže hráč prenechať súperovi.

36. Hra v nábehoch: Počas jednej hry sa hráči pri stole striedajú vo svojich nábehoch (sériách). Nábeh je ukončený vtedy, ak sa hráčovi nepodarí umiestniť guľu do jamky, alebo sa dopustí faulu. Keď nábeh skončí bez faulu, protihráč akceptuje polohu gúľ tak, ako ju hráč zanechal.

37. Farebná guľa spiaca na mantineli, alebo na bielej guli: Toto pravidlo sa vzťahuje na každý úder, pri ktorom má biela najskôr dotyk s farebnou, ktorá leží tesne (spí) na mantineli, alebo na samotnej bielej. Potom, čo sa biela dotkne spiacej gule, musí sa buď:

1. niektorá guľa umiestniť do jamky, alebo

2. biela dotknúť mantinelu, alebo

3. farebná dotknúť iného mantinelu, ako toho, pri ktorom leží, alebo

4. iná farebná dotknúť mantinelu, na ktorom neležala tesne.

Nesplnenie aspoň jednej z týchto podmienok je faul (hra č. 14/1 vyžaduje dodatočné podmienky pre toto pravidlo; viď konkrétne pravidlá hry).

Spiaca guľa znamená, že má stály dotyk s inou guľou alebo mantinelom. Stôl má 4 mantinely. Pozdĺžny mantinel sa nedelí stredovou jamkou. Ak sa spiaca guľa na mantineli dotkla inej gule, je to správny úder, ak sa táto guľa vráti nazad a znova sa dotkne mantinelu, na ktorom spala. Keď rozhodca, alebo súper neoznámi pred úderom, že guľa spí na mantineli - posudzuje sa akoby tak neležala.

38. Hra zo záhlavia: Ak hráč hrá bielu guľu zo záhlavia, musí sa táto dostať mimo záhlavia predtým, ako sa dotkne niektorého mantinelu alebo farebnej. Keď hráč túto podmienku nesplní - dopustí sa faulu keď riadi zápas rozhodca. V prípade hry bez rozhodcu má súper možnosť oznámiť faul alebo požadovať, aby previnilý hráč rozohral znovu s guľami vrátenými do pozície pred strkom (a bez využitia sankcie). Výnimka: ak sa farebná nachádza na hranici záhlavia, alebo v jeho blízkosti (a môžeme teda na ňu hrať), nemusí biela opustiť záhlavie - takýto úder je správny. Ak sa rozohráva guľa z ruky v záhlaví a hráč sa pokúsi zahrať správny úder, ale biela nešťastne zasiahne farebnú v záhlaví a potom biela opustí záhlavie, ide o faul. Keď pri rovnakom rozohraní biela neopustí záhlavie, striedajúci hráč má možnosť ohlásiť faul a sám rozohrať z ruky na celom stole, alebo po vrátení gúľ do pôvodnej polohy žiadať od previnilého hráča zopakovať úder. Ak sa hráč dotkne farebnej v záhlaví nárokom, posudzujeme to za nešportové správanie sa.

39. Fauly s bielou guľou v ruke: Počas vylepšovania pozície bielej sa jej môže hráč dotýkať rukou, alebo hociktorou časťou tága (aj špičkou). Keď pri posúvaní bielej gule dôjde k pohybu vpred, vznikne faul, pokiaľ nejde o správny úder.

V protiklade k bodom 7. až 9. sa v tomto bode hovorí o vylepšovaní pozície bielej na celom stole a nielen v záhlaví. Kedy sa biela dostala do pozície - záleží od rozhodcu. Pri posudzovaní tejto situácie by sa mal rozhodca riadiť postojom hráča.

40. Rušenie: Keď hráč, ktorý nie je pri stole, ruší druhého hráča, alebo odvádza jeho pozornosť, je to faul. Ak hráč poruší poradie v hre alebo zahrá ľubovoľnú guľu mimo svoj nábeh, je to hodnotené ako rušenie.

41. Pomôcky: Hráčom sa zakazuje používať gule, trojuholník alebo akýkoľvek iný predmet na meranie šírky na zistenie, či nejaká guľa môže prejsť medzerou a pod. Na to sa smie použiť len tágo, ak ho hráč drží v ruke. Inak sa dopustí faulu alebo nešportového správania sa. Meranie pomocou gule je zakázané aj rozhodcovi. Výnimkou je vyhodnotenie rozohry.

42. Nesprávne označovanie: Keď si hráč nárokom stôl akokoľvek označuje za účelom spresniť úder, je to faul (navlhčenie plátna, umiestnenie kriedy na mantineli a pod.). Ak hráč takéto označenie pred úderom odstráni - nie je to faul.